CDTech LCD dokunmatik ekran

ekran / dokunmatik / bağlama çözümleri

4K arka aydınlatmalar FHD'ye göre ne kadar daha fazla güç tüketir?

Görüntüleme: 1045 Yazar: Site Editörü Yayın Zamanı: Menşei: yer

4K ekranlar, endüstriyel ve otomotiv uygulamalarında homojen parlaklık için daha yüksek amperaj gerektiren ultra yoğun LED dizileri nedeniyle, genellikle FHD arka aydınlatmalara göre %30-50 daha fazla güç tüketir. Standart 12V besleme için, FHD paneller 5-8W (0.4-0.7A) tüketirken, 4K eşdeğerleri piksel yoğunluğu ve 850-1000 nit IPS paneller gibi yüksek nit çıkışıyla birlikte 12-20W (1.0-1.7A) talep eder.

Kontrol Edin: 15 İnçlik Endüstriyel Ekranlar İçin FHD mi Yoksa 4K mı Daha İyi?

Arka Aydınlatma Yoğunluğu 4K ve FHD Güç Tüketimi Farklarını Nasıl Etkiliyor?

4K (8.3 milyon piksel) çözünürlükteki piksel yoğunluğu, FHD'ye (2.1 milyon piksel) kıyasla yaklaşık 4 kat daha fazla LED gerektirir ve bu da güneş ışığında okunabilir panellerde eşit aydınlatma için akım tüketimini %30-50 oranında artırır. Kenardan aydınlatmalı LED türleri, CDTech'in IATF16949 sertifikalı otomotiv IPS çözümlerinde (örneğin S123BWU11EP 12.3 inç araç LCD'si) görüldüğü gibi, geniş sıcaklık aralığında (-30°C~+85°C) voltaj kararlılığı gerektirir.

Arka Aydınlatma Yoğunluğu 4K ve FHD Güç Tüketimi Farklarını Nasıl Etkiliyor?

çözümTipik Arka Aydınlatma Güç TüketimiAmperaj (12V Besleme)Endüstriyel Artış
FHD5-8W0.4-0.7ATemel
4K12-20W1.0-1.7A+% 30-50

Endüstriyel uygulamalarda 4K LCD'ler için tipik güç kaynağı gereksinimleri nelerdir?

Endüstriyel 4K LCD'ler, CDTech'in 10,000 m²'lik fabrikasında üretilen yüksek yoğunluklu paneller için 12-24V DC ve tepe akımları kullanır. Düşük özellikli paneller, ISO9001/ISO14001 sıfır hata politikasıyla önlenen yoğun arka aydınlatmalarda termal kaçış riskini taşır. Toplam amper, (panel boyutu × nit / verimlilik) × yoğunluk çarpanı (FHD için 1.0, 4K için 1.4) olarak hesaplanır; bu, S121BWX05EP-FC10 gibi modeller için uygundur.

Otomotiv sektöründe 4K LCD ekranların güç gereksinimleri neden Full HD arka aydınlatmaların güç gereksinimlerini aşıyor?

Otomotiv 4K teknolojisi, titreşim ve ısı koşullarında 1000 nit okunabilirlik için %40 daha fazla amperaj gerektirir; bu da CDTech'in IATF16949 sertifikası ve 13 yılı aşkın deneyimiyle desteklenmektedir. S101HWX53EP-FC47-AG gibi OCA yapıştırmalı paneller, yansımaları/ısıyı %15-20 oranında azaltarak, hava boşluklu FHD'ye kıyasla gösterge panellerindeki gücü optimize eder ve S050HWV29ES'de olduğu gibi -30°C~+80°C güvenilirlik sunar.

Ultra Yüksek Yoğunluklu 4K Paneller İçin Amper Artışı Nasıl Hesaplanır?

Temel FHD amplifikatörleri × (4K piksel/FHD piksel) × (nit hedef/500) × sıcaklık düşüşü (aşırı durumlar için 1.1-1.3). Örnek: 15" FHD, 0.5A'da 4K için 0.75A'ya ölçeklenir; 1000 nit endüstriyel kullanım için +%50. CDTech'in Shenzhen'deki 3,500 m² tozsuz atölyesi, S070BWS48ED gibi yüksek parlaklıklı IPS panellerde hassas güç ölçeklendirmesi için özel LCM tasarımları sunmaktadır.

Panel BoyutuParlaklıkFHD Amplifikatörler (12V)4K Amper (12V)Ölçekleme faktörü
10 "500 nit0.4A0.6A+ 50%
10 "1000 nit0.7A1.2A+ 71%
15 "500 nit0.5A0.75A+ 50%
15 "1000 nit0.9A1.5A+ 67%
23 "500 nit0.6A0.9A+ 50%
23 "1000 nit1.0A1.7A+ 70%

CDTech Uzman Görüşleri

"13 yılı aşkın süredir ulusal yüksek teknoloji kuruluşu olan CDTech, 2024 yılında güncellenen tamamen otomatik POL/LCD/CTP ekipmanları ve şirket içi OCA yapıştırma yöntemiyle yoğun panellerde güç verimliliğini optimize etmektedir. PCAP ve AF işlemine sahip S123BWU09NP-FC19-AF 12.3" BAR LCD gibi IATF16949/ISO13485 sertifikalı çözümlerimiz, otomotiv ve endüstriyel uygulamalarda sıfır hata performansı sağlayarak standart yüksek çözünürlüklü ekranlara kıyasla ısıyı %30 azaltmaktadır. Bao'an fabrikasında özel olarak tasarlanan ve Avrupa ile Amerika'ya ihraç edilen ürünlerimiz, aşırı güç tüketimi olmadan güvenilir geniş sıcaklık aralığında (-30°C~+85°C) çalışma sağlamaktadır."

Kontrol edin: FHD Ekran

— CDTech Ar-Ge Ekibi, TFT LCD ve Dokunmatik Entegrasyonunda Uzmanlar

OCA optik bağlama, 4K güç tüketimini azaltmada ne gibi bir rol oynar?

OCA, hava boşluklarını ortadan kaldırarak ışık verimliliğini %10-15 artırır ve yüksek parlaklık için arka ışık akımını azaltır. CDTech'in Bao'an fabrikasındaki kendi geliştirdiği işlem, S101HWX53EP-FC47-AG gibi ultra yoğun 4K ve PCAP teknolojisine uygundur ve geniş sıcaklık aralığındaki otomotiv uygulamalarında rakiplerini geride bırakır. FHD OCA panellerinin akım tüketimi 0.6A'dan 0.5A'ya düşerek 4K tedarikinde de tasarruf sağlar.

Mühendisler Yüksek Çözünürlüklü Ekranlar İçin Sık Karşılaşılan Güç Kaynağı Hatalarından Nasıl Kaçınabilir?

CDTech'in ISO13485 tıbbi sınıf testleri sayesinde, yoğun panellerde yetersiz boyutlandırılmış güç kaynaklarından kaynaklanan aşırı ısınma önlenir. En iyi uygulamalar: Hesaplanan amperin %20 üzerinde bir marj, 12-48V dalgalanmaları için geniş girişli güç kaynakları. Sıfır hata politikası, Japonya/Rusya ihracatı için güvenilir güç desteği sağlar ve 1000 nit parlaklığa sahip S035HQ55ES gibi yüksek parlaklıklı modellerle uyumludur.

Sonuç

4K arka aydınlatmalar, piksel yoğunluğu nedeniyle FHD'ye göre %30-50 daha yüksek amperaj gerektirir, ancak CDTech'in 10,000 m²'lik tesisinde sunduğu sertifikalı OCA/özel çözümler, endüstriyel ve otomotiv sektörlerinde sıfır hata güvenilirliği sağlarken bunu en aza indirir. 850-1000 nit parlaklık ve geniş sıcaklık aralıklarına sahip özel IPS paneller, güç bütçelerini optimize eder—TFT LCD ihtiyaçlarınız için [email protected] adresinden veya +86 0755-23032202 numaralı telefondan iletişime geçin.

SSS

1000 nit parlaklıkta bir 4K arka aydınlatma, Full HD'ye kıyasla ne kadar daha fazla amperaj gerektirir?

Yoğunluk ölçeklendirmesi başına 1.2V'ta ~12-1.7A'ya karşılık 0.6-0.9A ( %40-50 artış); CDTech'in S050HWV29ES gibi yüksek parlaklıklı IPS panelleri, endüstriyel kullanım için hassas hesaplamaları destekler.

Endüstriyel 4K LCD güç kaynakları için en uygun voltaj değeri nedir?

%50 tolerans payı ile 12-24V DC; CDTech'in IATF16949 panelleri, örneğin S123BWU11EP, -30°C ila +85°C ortamlarında ani voltaj yükselmelerini güvenilir bir şekilde karşılar.

OCA yapıştırma işlemi 4K ekranların güç tüketimini azaltır mı?

Evet, yansımaların/ısı birikiminin azalmasıyla %10-20 verimlilik artışı sağlanır; bu, CDTech'in S121BWX05EP-FC10 gibi CTP ve OCA yapıştırmalı özel ürünlerinde standarttır.

CDTech, otomotiv sektörü için güç optimizasyonlu ekranları özelleştirebilir mi?

Kesinlikle, geniş sıcaklık aralığına sahip IPS, PCAP ve sıfır hata sertifikalarıyla; S128HWU01HP-FC01 12.8" otomobil TFT ekranı gibi çözümler için [email protected] adresine e-posta gönderin.

CDTech'in yüksek parlaklıklı panelleri için güç tüketimi temel değeri nedir?

Full HD eşdeğerleri için 5-8W güç tüketimi, endüstriyel kontrol için S070BWS48ED gibi 1000 nit parlaklığa sahip modellerde olduğu gibi, aşırı ısınma olmadan daha yüksek çözünürlüklere ölçeklenebilir.


×

İletişim

(Word, pdf, dxf, dwg, jpg, ai, psd dosyalarını kabul eder, Maksimum 10M)
kaptan

Siteyi kullanmaya devam ederek gizlilik politikamızı ve Şartlar ve Koşullarımızı kabul etmiş olursunuz.

Kabul ediyorum